Współczesne pieluszki dla dzieci nie ograniczają się jedynie do powszechnych jednorazowych pampersów. Alternatywą do nich są tak zwane wielorazówki, pieluszki wielokrotnego użytku o specjalnej konstrukcji ułatwiającej użytkowanie. To coś innego niż znana sprzed dziesiątek lat, jednak nadal czasem używana pieluszka tetrowa. Pampers czy wielorazówka – co będzie lepszym wyborem? Jakie są zalety tych rozwiązań, co uznawane jest za wady?

Jednorazowe pieluszki pampers – wygoda i pełna higiena

Pieluszki jednorazowe stosunkowo niedawno zyskały ogromną popularność, bo jeszcze kilkanaście lat temu były dość kosztownym rozwiązaniem. Zwolennicy pieluszek typu pampers wskazują na szereg korzyści wynikających z ich stosowania:

– duża dostępność,

– szybka wymiana, zakładanie,

– łatwa utylizacja, brak konieczności prania,

– doskonałe dopasowanie do potrzeb dziecka,

– długie utrzymywanie suchości,

– wiele rozmiarów, rodzajów, wersji pieluszek.

Głównymi problemami z pieluszkami jednorazowymi mogą być kwestie związane z zaśmiecaniem środowiska odpadami, które nie ulegają biodegradacji w standardowej wersji. Oprócz tego wiele osób potwierdza, że dzieci noszące pampersy trudniej jest nauczyć korzystania z nocnika.

Ekologiczne podejście do “pieluchowania”

Wielorazówki z kolei uznawane są za ekologiczne rozwiązanie, choć w tej kwestii konkurują z nimi także pieluszki typu pampers wykonane z biodegradowalnych, naturalnych materiałów. To także kwestia dyskusyjna w przypadku niektórych modeli, które w procesie produkcji korzystają z wielu zasobów, a ostatecznie zawierają na przykład elementy plastikowe czy inne tworzywa sztuczne. Pieluszki jednorazowe wymagają także prania, a koszta ich początkowego zakupu mogą przerastać niejednego młodego rodzica. Choć teoretycznie z pieluszek wielorazowych może korzystać kilka dzieci, wiele osób nie uważa tego rozwiązania za higieniczne. Pampers jednorazowy nie wymaga takiej ilości czasu do “obsługi” jak wilelorazowa pieluszka.

Nowoczesne wielorazówki potrafią funkcjonalnością dorównać pampersom, jednak nie jest to nadal rozwiązanie zbyt popularne. O tym, w jaki sposób będzie pieluchowane dziecko decydują ostatecznie rodzice, a ci, chcąc oszczędzić czas, decydują się przeważnie na klasyczne jednorazowe pampersy.